poniedziałek, 27 marca 2017

COPYWRITING: ARTYKUŁ PORADNIKOWY (2; PL)


Dlaczego płomień palnika jest za słaby?

     Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się ze zbyt słabym płomieniem palnika kuchenki gazowej, pomimo ustawienia pokrętła na maksimum. Postarajmy się ustalić tego przyczyny, które często są dość banalne i możemy z powodzeniem usunąć usterkę sami, przestrzegając zaleceń zawartych zwykle w instrukcji obsługi. Niekiedy trzeba jednak zasięgnąć porady i pomocy fachowca.

Przyczyny słabego płomienia

     Przyczyn takich jest dość dużo, zaś najczęstsze to:
■ zbyt słabe ciśnienie gazu w instalacji – na to nie mamy wpływu, gdyż jest zależne od dostawcy gazu;
■ za słabe ciśnienie gazu w butli – oznacza to zwykle kończenie się gazu i tu po prostu wymieńmy butlę;
■ gdy butla jest pełna, a płomień słaby – może to oznaczać za dużą domieszkę azotu – jeżeli sytuacja powtarza się, zmieńmy dostawcę gazu;
śruba nastawcza reduktora ciśnienia wylotowego przy butli nie jest wystarczająco wykręcona – odkręćmy bardziej śrubę, zwiększając ciśnienie;
zawór przy kuchence nie jest odkręcony do końca – trzeba go odkręcić;
■ zanieczyszczona dysza – najczęstszą przyczyną zatkania dyszy jest zapieczony osad powstały po wykipieniu potrawy i tamujący przepływ gazu;
■ niewłaściwa dysza względem rodzaju gazu – płomień jest za słaby, gdy kuchenka jest zasilana gazem ziemnym, zaś wyposażona w dysze mniejsze (dla propan-butan).

Czyszczenie i wymiana dysz

     Zabrudzone dysze wykręcamy, czyścimy cienkim, najlepiej miedzianym drucikiem, płuczemy np. w benzynie, suszymy, na koniec ewentualnie przedmuchujemy sprężonym powietrzem. Przy okazji czyścimy cały palnik.
Dysze wymieniamy na odpowiednie dla gazu ziemnego w następujący sposób: zdejmujemy palnik, odkręcamy dyszę od miski palnika kluczem nasadkowym 7mm, przykręcamy dyszę właściwą. Po wymianie zapalamy palnik, ustawiamy pokrętło ma minimum, zdejmujemy pokrętło i regulujmy płomień minimum (oszczędny) śrubokrętem, przekręcając śrubkę znajdującą się obok trzpienia zaworu lub w samym trzpieniu. Optymalny płomień powinien być niebieski, a jego końcówka nieco pomarańczowa. Regulację bezpieczniej jest powierzyć fachowcowi.

Podsumowanie

     Gdy płomień jest słaby pamiętajmy o sprawdzaniu ciśnienia gazu, regulacji zaworów, dostosowaniu dyszy do rodzaju gazu, unikaniu zalewania palników. Dobrze jest regularnie czyścić dysze i palniki, nawet jeśli nie są zalewane, gdyż z czasem gromadzi się tam kurz.

Źródła i linki:

poszukaj.elektroda.pl/szukaj,kuchenka-gazowy-reduktor.html
forum.karawaning.pl › Technika › Instalacje sanitarne i lodówki
www.elektroda.pl › ... › AMICA 51ge3.32zptar - słaby płomień na palniku
forum.gazeta.pl › Forum › Kuchnia › Wyposażenie kuchni
forumrtvagd.pl › Forum › Sprzęt AGD › Kuchnia › Kuchenki
www.igaz.pl/index.php?i10,wymiana-dysz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz